O Opactwie

Stare Opactwo w Rudach to miejsce pełne bogatej historii, przepięknych zakątków, a także wspaniała destynacja dla rodzin z dziećmi i osób, które pragną zaznać wypoczynku. Gościnność Cystersów oraz ich ogromne zaangażowanie w życie Rud i Górnego Śląska to ponad pięćsetletnia tradycja, niemałe zasługi na licznych polach w tym w gospodarce, oświacie i nauce, jak również czynny udział w działaniach związanych z ochroną środowiska i propagowaniem zdrowia.

Cystersi w okolice Rud dotarli w połowie XIII wieku, dokładnie w roku 1258, a Opactwo, pomimo że położone w granicach diecezji wrocławskiej, powstało jako filia małopolskiego Jędrzejowa. Jego fundatorem był książę Władysław III. Zaangażowani w duszpasterstwo Cystersi tworzyli tutaj bractwa religijne, angażowali się w ruch pielgrzymkowy, a także zakładali stawy hodowlane, kuźnice, prowadzili szkoły oraz czynnie udzielali się w życiu okolicy. Niestety, w 1810 roku dobra klasztorne zostały poddane sekularyzacji a następnie przejęła je rodzina książęca von Ratibor, w 1945 roku, zabytkowy kompleks został spalony przez Armię Czerwoną. Niszczejące budynki przejęte w 1998 roku przez diecezję gliwicką, są systematycznie odbudowywane, a niezwykłe, już odrestaurowane, części klasztorów i świątyń podsinione z ruin, stanowią perełkę kultury Górnego Śląska, która przypomina o czasach, w których książęta i zakonnicy starannie dbali o te piękne ziemie.

Obecnie Stare Opactwo w Rudach tętni życiem, zachwyca urokiem malowniczych ogrodów i parków, tajemniczością i dostojnością architektury, a także niezwykłą gościnnością. Można tutaj odetchnąć i nabrać sił, a także zaczerpnąć z bogactwa kultury i niezwykłych tradycji.

„Rudzka kropla” to nie tylko woda to również inicjatywa jak i misja mająca na celu wsparcie odbudowy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, a także propagowanie zdrowia. Jest to produkt o wysokich walorach prozdrowotnych, którego jakość doceniają zarówno smakosze wód, entuzjaści zdrowego stylu życia, jak również osoby podlegające diecie nisko sodowej. Woda „Rudzka kropla” pochodzi z ujęcia mieszczącego się na terenie Kotliny Kłodzkiej, a szczytny cel jakiemu przyświeca, dodaje jej niezwykłego wymiaru. Butelki z klasztorem na etykiecie to wspaniała pamiątka z pobytu w tym niezwykłym miejscu, a turyści i pielgrzymi odwiedzający kompleks mogą gasić pragnienie tą doskonałą wodą, wspierając jednocześnie jego renowację.
Close Menu